Marzec w ogrodzie

Rośliny ozdobneNa rabatach i trawnikach kwitną już ranniki, przebiśniegi, krokusy, irysy żyłkowane i ciemierniki, a także pierwiosnki, śnieżniki oraz cebulice. Kwiaty rozwijają się również na krzewach – oczarach, wawrzynku wilczełyko, dereniach, wrzoścach i forsycjach. Na pędach wierzb rozwijają się również puchate bazie.Jeśli minęły już mrozy, należy rozchylić zimowe okrycia roślin. Marcowe słońce mocno przygrzewa. Osłonięte rośliny mogą więc zbyt wcześnie podjąć wegetację. Trzeba pamiętać, że przymrozków możemy się spodziewać do połowy maja. Dlatego o całkowitym zdjęciu osłon decydować będzie długoterminowa prognoza pogody. Okrycia po zdjęciu należy oczyścić, wysuszyć na słońcu i po złożeniu przenieść do suchego, przewiewnego pomieszczenia. Z powodzeniem będzie można je wykorzystać w kolejnym roku.Zgrabiamy resztki jesiennych liści, wycinamy pędy bylin oraz przycinamy trawy ozdobne na rabatach, uważając przy tym na kiełkujące rośliny cebulowe.

Jeśli nie zrobiliśmy tego w lutym, przycinamy pędy krzewów kwitnących latem (krzewuszek, hortensji bukietowych, letnich tawuł, róż, powojników).Gdy tylko ziemia rozmarznie, sadzimy krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem oraz w pojemnikach. Zakładamy żywopłoty z roślin liściastych i dzielimy byliny. Przy sadzeniu zawsze pamiętajmy o dobraniu gatunku do panujących w ogrodzie warunków glebowych i stanowiska. Kupując sadzonki pamiętajmy nie tylko o tym, jaką roślina osiągnie po latach wysokości, ale również jak szeroko się rozrośnie. Zbyt gęsto posadzone drzewa, krzewy i byliny konkurują ze sobą o wodę i składniki pokarmowe, a także częściej chorują. Dołki zaprawiamy odpowiednim podłożem, a rośliny po posadzeniu zawsze obficie podlewamy.Wysiewamy nasiona kwitnących roślin sezonowych (m.in. aksamitek, nagietków, groszku pachnącego). Rośliny wysiane w lutym pikujemy do pojedynczych doniczek.Drzewa, krzewy i byliny nawozimy kompostem.Jeśli gleba jest sucha, pamiętamy o podlewaniu zimozielonych roślin uprawianych w gruncie i w pojemnikach.Sprawdzamy stan przechowywanych cebul i bulw gatunków niezimujących w gruncie (m.in. mieczyków, dalii, pacioreczników, montbrecji). Chore i wysuszone wyrzucamy

Trawnik

Jeśli ziemia jest już sucha, a temperatura utrzymuje się powyżej 0°C grabimy trawnik usuwając z niego resztki jesiennych liści, a także wygrabiając filc i mech.W tym samym terminie, gdy kwitną forsycje możemy zabrać się za regenerację trawnika. Jeśli gleba jest zbita i ciężka przeprowadzamy aerację (napowietrzanie) aeratorem, widłami lub nakładkami na buty z kolcami lub przeprowadzamy wertykulację (nacinanie gleby). Po areacji dobrze jest wykonać piaskowanie murawy.Tam, gdzie jest goła ziemia trzeba dosiać nasiona trawy. Pamiętajmy, by wybrać tę samą mieszankę nasion, która została wybrana wcześniej.Pod koniec miesiąca, jeśli jest już ciepło, przeprowadzamy pierwsze koszenie trawnika.